Znajdź w serwisie

Rakiety śnieżne
OPIS

Łamana Skała

 
Z Kocierza Rychwałdzkiego na Łamaną Skałę

Emess - Emergency Message

 • Początek szlaku w Kocierzu

 • Przysiułek Gibasy

 • na rozstaju szlaków pod szczytem Łamane
 • Cel: Łamana Skała
 • Wysokość max: 929 m n.p.m
 • Czas przejścia: 5 (h)
 • Podejścia: 600 m
 • Dystans: 18 km
 • Punkt wyjścia: Kocierz kościół

Wycieczkę rozpoczynamy od parkingu koło kościoła w Kocierzu. Wprost drogą na tyły kościoła i wzdłuż ogrodzenia lub jak fajny śnieg to na skos przez łąkę do drogi wchodzącej w las. Cały czas drogą i za znakami zielonymi. Na małej polance po prawej stronie młodnik świerkowy szlak skosem odbija w prawo od drogi (ścina serpentynę)by na nią powrócić. Po osiągnięciu dużej polany idziemy prawym jej skrajem by koło charakterystycznej dużej jodły skręcić w lewo w stronę słupów niskiego napięcia. Można też wejść wprost dalej na grzbiet i zaliczyć szczyt (30 min od parkingu) Ściszków Groń 779m npm. aby wrócić na szlak należy się kierować na wcześniej wspomnianą linię niskiego napięcia. Idziemy dalej ściśle grzbietem za znakami zielonymi i wchodzimy w las. Szlak prowadzi non stop lasem i cały czas prosto. Mijamy szczyt Nad Płonem 882m oraz zejście do jaskiń Czarne Działy. Po około 1,5h osiągamy przysiółek Gibasy 810m npm. Na dużej polanie kierujemy się od kaplicy w lewo-dół by iść tak jak szlak lub wprost poprzez wiatrołomy by spotkać się ze znakami na dużej polanie powstałej ze zrywki drewna. Pod koniec tej polany szlak zielony łączy się ze znakami niebieskimi by wejść do rezerwatu Madohora i po około 20 minutach spotkać się ze znakami czerwonymi pod szczytem Łamanej Skały zwanej też Madohora 934m nad poziom morza. Tutaj skręcamy w lewo na szlak czerwony i żółty a opuszczamy niebieski i zielony chwilę podchodząc na szczyt( 5min). Po osiągnięciu szczytu schodzimy cały czas w dól szlakiem czerwonym. Po 30 minutach mijamy wyciąg narciarski po prawej stronie i po następnych 10 dochodzimy do rozstaja szlaku czerwonego i żółtego (uwaga słabo oznakowane miejsce!) Skręcamy w lewo za żółtym szlakiem i po 15 minutach dochodzimy do schroniska studenckiego "chata pod potrójną". Szlak prowadzi prosto przez podwórze tej chatki! I skręca ostro tuż za rokiem by wejść na szeroki i przetarty dukt. Od tego momentu szlak jest znakowany podwójnie, standardowym znakiem PTTK szlaku żółtego oraz żółtą gwiazdką (szlak chatkowy) Kierujemy się za znakami chatkowymi! Ktore po około 5 minutach odchodzą ostro w lewo zostawiając szlak PTTK. Mijamy wychodnie piaskowcową "Zbójnickie okno" i idziemy ładną leśną drogą cały czas w dół. Po około 50min dochodzimy do przysiółka Basie. Od przysiółka drogą asfaltową 1h do kościoła w centrum Kocierza.

 

Ważne informacje !

 

Wypróbuj system Emess - Emergency Message jeżeli wyruszasz i chciałbyś zostawić wiadomość gdzie idziesz.


Emess - Emergency Message już jest dostępny na iPhone AppStore 4 free.


Jeżeli znalazłeś informacje, których szukałeś i jesteś zadowolony z zamieszczonych tutaj artykułów to dodaj swoją Relację jak wrócisz, albo stwórz nowy Opis jeżeli taki jeszcze nie istnieje. Pamiętaj, że nawet sama rejestracja (całkowicie bezpłatna) przyczynia się znacznie do rozwoju serwisu.

 

Jeżeli znalazłeś błąd, skontaktuj się z nami.

 

Opis oraz Relacje są subiektywnymi artykułami zamieszczanymi przez użytkowników portalu. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe w wyniku zastosowania się do treści zamieszczonych na portalu Toposfera.pl.

Kto tam był ?
RELACJE
Data aktywności: 14-02-2010, Autor: poli , Link: http://www.gibasy.prv.pl

 

Piękna trasa na rakiety śnieżne nawet dla mało zaawansowanego usera. Łatwa trasa, mało podejść a jeżeli już to małe przewyższenie, znakomicie oznakowana! Piękna i dzika okolica - Beskid Mały wydaje się w śnieżny dzień dosyć zapomniany miejscem i dobrze bo jest gdzie chodzić w rakietach śnieżnych! Po drodze wiele ciekawych miejsc! Takich jak ściany z piaskowca gdzie mozna się wspinać i Jaskinia Lodowa na Ściszków Groń), Jaskinie Czarny Dział, Wychodnie piaskowcowe pod Łamaną Skałą oraz skała Zbójnickie Okno nieopodal chatki studenckiej. Gdzie można zauważyć ciekawe formy wietrzenia piaskowca. Na szczególną uwagę zasługuje kaplica na Gibasach! Wydaje się bardzo stara z dziwną figurą "pijanego świętego"??? Moze ktoś wie co to za święty to chetnie zmienię nazwę w opisie! Ta figurka chyba wycięta w piaskowcu przez jakiegoś miejscowego twórcę? Sama kaplica jest bardzo zdewastowana a szkoda bo moim zdaniem przedstawia sporą wartość! Na Gibasach istnieje tez możliwość noclegu (link nad relacją do kwater na Gibasach). Ogólnie sama okolica jest dosyć ciekawa przyrodniczo. Na szlaku widziałem Mysikrólika (najmniejszy ptak żyjący w Polsce jego waga to zaledwie 15g!!!) Oraz dużego niezidentyfikowanego ptaka drapieżnego. Poza ym jest tu wiele ładnych okazów jodeł oraz sosen. W samym rezerwacie Madohora zespół kwaśnej buczyny karpackiej oraz spore wychodnie piaskowcowe gdzie można się wspinać.

 • moje ślady pod szczytem Ściszków Groń

 • Jaskinia Czarne Działy

 • wnętrze kaplicy na Gibasach